Jak Świadome Macierzyństwo wpływa na Relacje z Dziećmi.
Według mnie Świadome Macierzyństwo to nasza kobieca Świadomość Siebie oraz naszej kobiecości. To Świadomość naszych potrzeb oraz potrzeb dziecka, które są naturalnymi i ważnymi aspektami w życiu i dobrym rozwoju. Potrzeby naturalne takie jak miłość, troska, zaopiekowanie, akceptacja, zrozumienie, szacunek, przynależność to fundamenty Świadomego Macierzyństwa.
Ogromną wartością jest znanie Siebie, własnych wzorców z domu rodzinnego i własnej Tożsamości to pozwala na Świadome Macierzyństwo.
Drogowskazem często bywają nasze uczucia i emocje, których jesteśmy świadomi, albo nieświadomi.
Czy wiesz, że świadome macierzyństwo może znacząco wzmocnić więź z Twoimi dziećmi?
Co to znaczy świadome macierzyństwo?
Jest to idea zgodnie z którą Kobieta wraz z partnerem planują założenie rodziny. Jednocześnie będąc świadomymi własnej seksualności oraz dojrzałości umysłowej, emocjonalnej i społecznej. Jest to intencja płynąca z serca obojga partnerów, którzy pragną przekazać życie dalej w imię miłości.
W kontekście bycia w roli Mamy, świadome macierzyństwo oznacza własną odpowiedzialność za potomstwo odpowiednie przygotowanie i zdobytą wiedzę. Jednak tu najważniejsza jest praktyka, instynkt, inuicja oraz wartości przekazane nam przez Kobiety z rodu a także od innych Kobiet. Wiemy jednak, że ile Mam tyle mądrości na temat macierzyństwa. Każda Mama kiedy jest połączona z czuciem, zatem doskonale wyczuwa potrzeby dziecka. W zależności od wieku i rozwoju dziecka. Są to wartości uczone i przekazywane potomstwu.
Dla przykładu podam okres niemowlęcy.
Mama po porodzie potrzebuje wsparcia i miłości Taty, aby też mieć czas na regenerację i odpoczynek, aby odpowiednio zaopiekować się maleństwem i dać miłość dziecku. Dziecko potrzebuje dużo czułości, troski, zaopiekowania, tulenia, bliskości. Tak tworzymy zdrową i bezpieczną więż z dzieckiem. Mama wie kiedy dziecko jest głodne i kiedy trzeba je nakarmić a nie np. jak pisze w książce co 3 albo 4 godziny.
I tak każdy etap jest inny i inaczej uczymy dziecko w drodze jego rozwoju. My także wiele się uczymy będąc pierwszy raz Mamą. Bardzo ważnym aspektem jest empatia, szacunek i zrozumienie dziecka na każdym etapie jego rozwoju, a także samych Siebie. Dzięki temu dziecko czuje się kochane, akceptowane oraz uznane. Widziane są wtedy jego potrzeby i wzrasta zadowolenie oraz satysfakcja. Mówienie o uczuciach jest bardzo ważne oraz nakierowujace na samopoczucie dziecka. Tak budujemy zaufanie i bliskość.
Korzyści świadomego macierzyństwa dla relacji z dziećmi.
Zwiększenie zrozumienia i empatii.
Kiedy Mama jest świadoma własnych uczuć, potrzeb, zasobów i Siebie, rozumie wtedy swoje dziecko.
Mam tu na myśli bycie i towarzyszenie w doświadczeniu, co przeżywa z akceptacją dla uczuć z obecnością w świecie potrzeb i emocji dziecka. Chodzi o to, aby pomóc dziecku w dotarciu do tego, co jest ważne i w zrozumieniu siebie. W spokojny i bezpieczny sposób, tak dziecko uczy się wyrażania siebie i mówienia o tym co czuje w zdrowy sposób, wyrażania własnych potrzeb.
Pomaga to w rozwijaniu głębszego zrozumienia potrzeb i emocji dziecka.
Budowanie zaufania i bezpieczeństwa.
Bezpieczeństwo to podstawa zdrowego rozwoju dziecka. Bezpieczeństwo czyli dom to oaza gdzie dziecko jest pod pieczą rodziców i nie czuje się zagrożone, przekroczone, nadużyte.
Czyli Mama i Tata wspierają dziecko i zapewniają mu to co jest potrzebne do jego rozwoju fizycznego, mentalnego, emocjonalnego, duchowego.
Uczą i pomagają w adekwatny sposób do rozwoju dziecka.
Zaufanie budujemu na prawdzie jeśli, dziecko widzi, że rodzice kłamią też będzie kłamać.
Tylko prawda zbuduje zaufanie choć czasami bywa bolesna i trudna.
Lepsza komunikacja.
Otwarta i skuteczna komunikacja z dziećmi przejawia się poprzez rozmowę. Jest to wysłuchanie obydwu stron z szacunkiem, godnością i uznaniem potrzeb każdej osoby.
Jak praktykować świadome macierzyństwo?
Znajdż czas na refleksję
Życie w uważności i obecności wspiera nasze zachowania i reakcje z dzieckiem. Regularna refleksja nad swoimi działaniami jako rodzic może pomóc w byciu bardziej świadomym i obecnym.
Uważne słuchanie dziecka
Uważne słuchanie dziecka wzmacnia więź i poprawia zrozumienie jego potrzeb. Czyli kiedy dziecko mówi nam o swojej potrzebie, czymś ważnym dla niego słuchamy ze zrozumieniem, nie przerywając z szacunkiem i obecnością.
Unikanie automatycznych reakcji
Gdy nasze potrzeby w dzieciństwie nie były zaspokojone w dorosłym życiu zaczynamy odczuwać te same braki.
Wczesne schematy nie są cały czas aktywne, pozostają uśpione póki jakaś sytuacja nie zostanie wykryta przez nasz mózg jako podobna do doświadczeń, kiedy dawne schematy się ksztautowały. Obudzone niosą ze sobą przykre emocje. Są to wyuczone odruchy radzenia sobie, które mają za zadanie ochronić nas przed cierpieniem. Potocznie nazywamy to przeżyciem traumatycznym, jest to przekroczenie granic fizycznych, emocjonalnych, mentalnych, seksualnych.
Wyróżniamy 3 schematy obronne
Poddanie się
Ucieczka
Walka
Schematy obronne to reakcje odruchowe, automatyczne i zwykle nie mamy świadomości ich działania.
Przykład sukcesu świadomego macierzyństwa
Opiszę historię mojej klientki, która wdrożyła świadome macierzyństwo i zauważyła pozytywne zmiany w relacji z dzieckiem.
Moja klientka miała trudną relacje z córką. Trudną mam tu na myśli kłutnie, brak szacunku przekraczanie granic. Córka ma 20 lat. Córka miała myśli samobójcze i okaleczała ciało. Monika cały czas była skupiona na córce i nie mogła być obecna w swoim życiu. Zachorowała na depresję i miała bóle ciała. Podczas pierwszej sesji uzdrawiałyśmy traume rodową pochodzącą od Babci. Babci granice były przekroczone przeżyła traumę seksualną. Nie pożegnała nienarodzonych dzieci, na które w systemie rodowym patrzyła Monika. Pożegnaliśmy dzieci zapanował spokój. Monika uzdrowiła także swoje uczucia i emocje patrząc na smutek po stracie Taty a także swoich nie narodzonych dzieci, depresja ustąpiła a Monika zaczęła się uśmiechać. Uzdrowiłyśmy także relacje z Mamą gdzie Monika ukochała swoje wewnętrzne dziecko, które przeżyło, żal, urazę, ból, cierpienie, złość,gniew, nienawiść otworzyła się na przyjęcie miłości od Mamy i przyjęła Mamę do serca. Monika zaopiekowała się sobą i zatroszczyła o swoje uczucia i emocje a także o ciało, które potrzebowało odpoczynku. Nauczyła się także prosić o wsparcie i pomoc. Monika nie czuła się wspierana przez Mamę i Tatę, dlatego tak trudno było jej dać wsparcie córce. Teraz wspiera córkę ich więż jest bezpieczna, pełna miłości, zrozumienia, akceptacji i zaufania. Ich komunikacja jest oparta na zrozumieniu i empatii. Spędzają razem miło i przyjemnie wspólnie rodzinny czas.
Najczęstrze wyzwania i jak sobie z nimi radzić.
Wyzwanie: Brak czasu
Wiem jak bardzo potrafimy być zabiegani w dzisiejszych czasach. Natłok obowiązków, zadań wiele razy nas przytłacza. Czasem tak bardzo, że nie mamy czasu dla Siebie. Jest to wzorzec, który wynieśliśmy z domu. Jak wiele razy będąc dzieckiem słyszeliśmy nie mam czasu teraz, za chwilę, później. W dziecku wytwarza się wtedy rana odrzucenia, kiedy wilokrotnie jest niewysłuchane, odrzucone, unieważnione. U dziecka wtedy pojawiają się takie uczucia jak złość, gniew, agresja. Jest to informacja Mamo i Tato zobacz mnie.
A wystarczy się zatrzymać i powiedzieć słucham Cię moje dziecko co ważnego chcesz mi powiedzieć. Z przyjemnością Cię wysłucham. I uwierzcie mi, że to zazwyczaj jest krótka rozmowa, ale jak wartościowa dla relacji. I dziecko czuje się wysłuchane, widziane i kochane, ważne.
Wyzwanie: Zmęczenie i stres.
Jednym z bardzo ważnych czynników naszej relacji z dzieckiem jest dobre samopoczucie. Przemęczenie i stres mają negatywny wpływ na relację z dzieckiem i prowadzą do presji a presja do depresji. To naszą odpowiedzialnością jest aby zadbać o stan naszego samopoczucia i naszego potomka.
Jak radzić sobie ze zmęczeniem, kiedy czujemy się zmęczeni porostu odpoczywamy. Bierzemy wolne w pracy, albo po pracy zamiast robić kolejne rzeczy i zadania, dajemy sobie przestrzeń na odpoczynek. Dla jednej osoby może to być spacer na łonie natury, dla innej leżenie na kanapie. Można praktykować medytacje, albo słuchać relaksującej muzyki, posiedzieć w ciszy. Takie aktywności sprawiają, że jesteśmy bardziej produktywni, zrelaksowani i wypoczęci. Wieczorny rutuał dla Siebie, który sprawi, że to jest tylko twój czas na regeneracje i odpoczynek. Może to być kąpiel z aromatycznymi olejkami, świeczkami, coś co sprawia, że się relaksujesz. Wspaniałym pomysłem są ćwiczenia rozciągające albo relaksujące. To wszystko działa na nasz układ nerwowy odstresuwująco i kojąco. Ważnym aspektem jest niekorzystanie z telefonu i telewizora conajmniej 2 godziny przed snem. Wytwarza się dzięki temu melantonina czyli hormon odpowiedzialny za dobry sen, wtedy nie mamy problemu z zasypianiem. Pamiętajmy kiedy Mama emanuje spokojem i zadowoleniem, dzieci też są spokojne i zadowolone. Jak ważne także jest to, gdy Mama traktuje Siebie z czułością i tą czułość daje dziecku.
Świadome macierzyństwo to świadomość własnej seksualności oraz dojrzałości umysłowej, emocjonalnej i społecznej. Jest to intencja płynąca z serca obojga partnerów, którzy pragną przekazać życie dalej w imię miłości. W kontekście bycia w roli Mamy, świadome macierzyństwo oznacza własną odpowiedzialność za potomstwo odpowiednie przygotowanie i zdobytą wiedzę. Jednak tu najważniejsza jest praktyka, instynkt, inuicja oraz wartości przekazane nam przez Kobiety z rodu a także od innych Kobiet. Największą korzyścią swiadomego macierzyństwa dla relacji z dziećmi jest zwiększenie zrozumienia oraz empatii, budowanie zaufania i bezpieczeństwa oraz lepsza komunikacja.
Przymomnijmy jak praktykować świadome macierzyństwo czyli znajdź czas na refleksję, uważnie słuchaj dziecka, unikaj i bądź świadomy automatycznych reakcji. Zachęcam Cię do spróbowania do wyzwań i zobaczyć jak to wpływa na Ciebie oraz relację z dzieckiem, aby uniknąć niepotrzebnego zmęczenia i stresu.
Kochani zachęcam Was do komentowania oraz podzielenia się Twoimi doświadczeniami w byciu Mamą i Twojej Świadomości Macierzyństwa.
Jeśli ten artykuł jest dla Ciebie wartościowy proszę o udostępnienie za co będę bardzo wdzięczna.
Ilona Wójciak
Jeśli chciałabyś uzdrowić swoją relację z partnerem albo dzieckiem zapraszam serdecznie na sesje indywidualną.
Wspaniale się składa, ponieważ właśnie otworzyłam zapisy na
Warsztat ,,Bezpieczna w swoim ciele,, więcej informacji możesz dowiedzieć się poniżej:
Fotografia scapeallroad
Comments